Oillan
Porady: O skórze twarzy

Równowaga

Codziennie spieszymy się na autobus, do pracy, po dzieci do przedszkola, na zakupy, terminy gonią terminy, a czas, mimo usilnych starań, wycieka nam przez palce. Pracujemy w biegu, jemy w biegu, nawet śpimy w biegu. Świat pędzi na złamanie karku i wcale nie zamierza zwolnić. Rozwój i dostępność nowych technologii następuje na niespotykaną do tej pory skalę (wystarczy sobie przypomnieć z jakich telefonów komórkowych korzystaliśmy pod koniec XX wieku). Dodajmy do tego setki „atakujących” nas reklam, zewsząd płynące informacje i różnorakie komunikaty, nieustannie dzwoniący telefon, a powstały obraz nie będzie zbyt kolorowy. Żyjemy pod ciągłą presją i w praktycznie nieustającym stresie. Nie mamy czasu dla rodziny, dla samych siebie, dla znajomych.

Jak temu zaradzić? Nie można? Można! Musimy po prostu znaleźć równowagę. Dla każdej (czy każdego z nas) oznacza ona co innego, ale jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Zresztą nie tylko funkcjonowanie człowieka opiera się na równowadze – w ten sam sposób zbudowany jest cały świat. Jeśli zabierzmy jedną „siłę”, jeden „element” czy „system”, to całość przestanie poprawnie działać. Zabraknie po prostu równowagi.

Spróbujmy zwolnić, przystanąć, zastanowić się przez chwilę i znaleźć więcej czasu dla rodziny, naszych bliskich i samych siebie. Poszukajmy naszej własnej równowagi, bo wydaję się, że szala wagi, na której jest pośpiech nieco przeważa. Tak jak potrzebujemy zbilansowanej diety, tak samo potrzebujemy równowagi pomiędzy pracą, odpoczynkiem, aktywnością fizyczną, spotkaniami ze znajomymi czy poświęcaniu się pasjom.

Wreszcie, co nam niestety dość często umyka, odpowiedniej fizjologicznej równowagi potrzebuje także nasza skóra. Jest to naprawdę bardzo ważne. Dlaczego?

Powierzchnia skóry u dorosłego człowieka wynosi około 2 m2 i pełni szereg istotnych funkcji. Skóra to punkt styku z otaczającym nas światem, to nasza naturalna zbroja, która chroni człowieka przed promieniowaniem świetlnym, przed zakażeniem grzybami, wirusami, bakteriami. Skóra to również nasza tarcza przed różnorakimi czynnikami chemicznymi, mechanicznymi i termicznymi, a patrząc w drugą stronę, skóra stanowi ochronę przed utratą płynów przez organizm ludzki. Skóra jest również głównym regulatorem temperatury naszego organizmu, to właśnie dzięki niej utrzymujemy stałą temperaturę 36.6 stopni Celsjusza. Wreszcie skóra „scala” człowieka w całość i umożliwia utrzymanie homeostazy wewnątrz organizmu. Także dzięki niej odbieramy bodźce percepcyjne – ból, dotyk, ciepło, zimno. Kończąc, nie można również zapomnieć o ekspresyjnej funkcji skóry, przecież to właśnie na niej rysuje się większość naszych stanów emocjonalnych (jak chociażby wstyd, radość, strach, złość).

Biorąc pod uwagę powyższe, można śmiało stwierdzić, że dbając o skórę, dbamy o cały nasz organizm. Nie zapominajmy zatem jak istotna jest dla nas fizjologiczna równowaga naszej skóry.

Zalecane Produkty

© 2019 Oceanic S.A. Projekt: [ zjednoczenie.com ]

mail: oillan@oillan.eu
Infolinia: 801 100 200

OCEANIC SA
ul. Łokietka 58, 81-736 Sopot