Oillan - AZS i co dalej?

Pielęgnacja w przebiegu AZS

Do pielęgnacji skóry dotkniętej Atopowym Zapaleniem Skóry wskazane jest stosowanie emolientów, tj. preparatów stosowania zewnętrznego, które zapewniają prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry. Podstawowe czynności pielęgnacyjne w przebiegu Atopowego Zapalenia Skóry to kąpiele dermatologiczne oraz stosowanie na skórę preparatów pielęgnacyjnych. Emolienty skutecznie łagodzą objawy chorobowe i wspomagają proces leczenia w przypadku zaostrzenia zmian. Stosowane łącznie z preparatami sterydowymi skracają czas trwania terapii. W niektórych przypadkach pielęgnacja emolientami może być wystarczającą formą leczenia AZS.

Kąpiele

U pacjentów z AZS szczególnie wskazane są kąpiele w wannie z użyciem emolientów. Nie zaleca się stosowania konwencjonalnych mydeł i żeli zawierających detergenty.

Częstotliwość: 2-3 razy w tygodniu

Działanie: intensywne nawilżanie i natłuszczanie skóry; łagodzenie świądu i podrażnień; oczyszczenie skóry z martwego naskórka, potu, alergenów, pozostałości preparatów leczniczych;

Zalecenia:

  • optymalna temperatura wody: 32-36°C,
  • czas trwania: max. 10 minut

Pielęgnacja

Bezpośrednio po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę dotykając ręcznikiem (nie należy jej trzeć) i natychmiast nanieść na skórę odpowiedni preparat pielęgnacyjny – balsam, maść lub krem.

Efekt działania emolientów utrzymuje się na skórze ok. 4 godzin, dlatego zaleca się wielokrotną aplikację preparatów w ciągu dnia, szczególnie na eksponowane części ciała (twarz, dłonie, ręce).

Preparaty pielęgnacyjne można wklepywać lub delikatnie wmasowywać. Przed aplikacją preparaty można schłodzić w lodówce, dzięki czemu uzyskuje się efekt dodatkowego łagodzenie uczucia świądu skóry.

logo-footer