Pieluszkowe Zapalenie Skóry (PSZ)

Jest to dość częsta zmiana chorobowa występująca u niemowląt. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry pieluchowanej (zbyt rzadkie przewijanie, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków). Pieluszkowe Zapalenie Skóry (PSZ) często pojawia się u dzieci o skórze wrażliwej i skłonnej do zmian atopowych, jak również u dzieci, u których występują infekcje układu moczowego. Nierzadko PZS pojawia się w okresie ząbkowania oraz w trakcie antybiotykoterapii oraz rozszerzania diety niemowlęcia. Zmianie ulega wówczas skład kału, pojawiają się biegunki, co ma negatywny wpływ na kondycję skóry.

Niepokojące zmiany na skórze, które wymagają konsultacji z lekarzem to bolesne, zaczerwienione plamy przy odbycie, narządach płciowych, pachwinach, udach oraz dolnych partiach brzucha.

Niezależnie od przyczyny PSZ do wyeliminowania zmian chorobowych niezbędna jest konsekwentna, prawidłowa pielęgnacja skóry – stosowanie wyłącznie bezpiecznych, hipoalergicznych kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt, częste przewijanie i stała kontrola stanu skóry.

logo-footer