Skóra w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy stara się ona szczególnie dbać o siebie i jak najlepiej przygotować na przyjście na świat dziecka. Pod wpływem hormonów dochodzi w ciele przyszłej mamy do wielu zmian, z którymi często trudno jej się pogodzić. Takie zmiany dotyczą między innymi skóry i jej przydatków. Niektóre z nich, takie jak zwiększenie gęstości włosów, są bardzo pożądane, jednak większość stanowi dla kobiet ogromne utrapienie. Skóra zazwyczaj staje się przesuszona, bardziej wrażliwa na czynniki środowiskowe, dochodzi do powstania przebarwień, rozstępów, telangiektazji i zmian trądzikowych.

Podczas ciąży szczególnie narażona staje się skóra brzucha. W wyniku rozciągania staje się ona przesuszona, pozbawiona sprężystości i elastyczności, co prowadzi w konsekwencji do powstania rozstępów. W początkowym okresie przybierają one barwę czerwoną lub różową, następnie bledną, upodobniając się do blizn. Ich powstawanie związane jest z działaniem hormonów kory nadnerczy. Pod ich wpływem dochodzi do osłabienia i pękania włókien kolagenu i elastyny. Poza okolicą brzucha takie zmiany tworzą się także w obrębie pośladków, ud i piersi, czyli wszędzie tam, gdzie najszybciej gromadzi się u kobiet tkanka tłuszczowa. Działanie zapobiegające powstawaniu takich zmian można wdrożyć już w pierwszych tygodniach ciąży, poprzez stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Są to kosmetyki, które pobudzają fibroblasty, a tym samym zwiększają produkcję kolagenu i elastyny. Wybierając odpowiedni produkt należy zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo jego stosowania, gdyż niektóre preparaty dla ciężarnych, wskazane są dopiero od czwartego miesiąca ciąży, z powody braku badań w kierunku szkodliwego wpływu na płód. Istotny jest także odpowiedni sposób aplikacji takiego produktu. Wskazany jest delikatny, codzienny masaż narażonych okolic ciała, najlepiej okrężnymi ruchami. Ważna jest także odpowiednia dieta, bogata w zdrowe tłuszcze i regularne nawadnianie organizmu. Należy pamiętać , iż w przypadku rozstępów profilaktyka jest znacznie łatwiejsza, niż ich późniejsze leczenie.

Wiele kobiet w okresie ciąży skarży się także na występowanie brunatnych, nieregularnych i ostro odgraniczonych przebarwień w okolicy ust, brody, rzadziej dłoni, ramion i dekoltu. Jest to tak zwana ostuda i związana jest ze wzmożoną produkcją melaniny pod wpływem zmian hormonalnych, a w szczególności aktywności estrogenu. Takie ciemne plamy to zjawisko fizjologiczne, zazwyczaj ulegające ustąpieniu po okresie karmienia. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne znacznie zwiększa jednak ryzyko ich powstania, w związku z czym zaleca się stosowanie preparatów pielęgnacyjnych zawierających filtr przeciwłoneczny.

Wiele kobiet w okresie ciąży zgłasza także zmiany o charakterze znacznej suchości, zaczerwienienia i pęknięć naskórka, o szczególnym nasileniu w obrębie dłoni i stóp. Zmianom tym może także towarzyszyć świąd skóry. Najlepszą metodą na łagodzenie tej nieprzyjemnej dolegliwości jest regularne stosowanie delikatnych emolientów, wykazujących działanie ochronne i nawilżające. Należy także unikać czynników podrażniających i nasilających to zjawisko, takich jak gorąca kąpiel lub prysznic, czy bezpośredni kontakt z detergentami. Świąd skóry może dotyczyć całego ciała. Gdy jest on bardzo nasilony, to wskazane jest konsultacja z lekarzem, celem wykluczenia cholestazy wątrobowej.

Nieco rzadziej przyszłe mamy skarżą się na wystąpienie zmian o charakterze trądzikowym. Ich rozwój związany jest ze zwiększeniem poziomu progesteronu i podniesienia wrażliwości na androgeny. Dochodzi wówczas to zwiększonej aktywności gruczołów łojowych i powstawania nadmiaru sebum. W konsekwencji nasilonego łojotoku powstają zaskórniki, zmiany o charakterze krost i czerwonych grudek, a włosy są słabsze i przetłuszczone. W okresie ciąży leczenie zmian o takim charakterze jest jednak znacznie bardziej ograniczone z powodu tego, iż część substancji zawartych w tradycyjnych lekach przeciwtrądzikowych jest szkodliwa dla płodu. Taka terapia wymaga konsultacji z lekarzem.

Dla wielu kobiet spodziewających się dziecka zmiany skórne stanowią ogromny kłopot i wpływają na przeżywanie tego magicznego czasu. Z tego względu niezmiernie ważne staje się działanie profilaktyczne poprzez odpowiednią pielęgnację.

logo-footer